İlk basımı 1997’de, ikinci basımı çok sonraları, 2013’te yapılan bir kitap “Dostluk Üzerine”. Sandra Michelle Lynch’in yazdığı, Fermâ Lekesizalın’ın Türkçe’ye çevirdiği kitabın orjinal adı “Conceptions of Friendship”.

Dost olabilmenin çok kolay, dost kalabilmenin çok zor olduğu bir hayatı yaşadığımı söyleyebilirim. Benimle birlikte aynı havayı soluyan yüzlerce, binlerce türdaşım da aynı şeyi söyler herhalde. Bir dostluğun nasıl kurulduğunu, nasıl korunduğunu, nasıl sağlamlaştığını veya nasıl çözüldüğünü düşünmüşüzdür. “Neden burada böyle dedim de onun kalbini kırdım?” veya “Nasıl oluyor dan herşeye rağmen yine de benim arkadaşım, dostum olarak kalmaya devam ediyor?” gibi soruların arasında düşünüyoruz genelde bunu. Bu sorulara cevap veren çok fazla kitap yok, evet. Kişisel gelişim kıskacına düşmek istemiyorsak; bu sorular bizi bu kitabın yoluna çıkarıyor ki o da Yunan felsefesinden geçerek Sartre’a kadar götürüyor bizi.

Yalnız bir hayatın içerisinde varolmaya ve belki de kendimizi korumaya çalıştığımız bir zamanda, kim olduğumuz ile, nasıl hissettiğimiz ve karşımızdaki insanı nasıl algıladığımız, onun tarafından nasıl algılandığımız üzerine bir konu bu. İçinde biraz oturup dinlenilen ve düşünülen kitaplardan.

 

Advertisements