Richard Sennett’in Ayrıntı Yayınları’ndan 2005 yılında çıkmış olan kitabı.
Tam adı: “Eşit olmayan bir dünyada Saygı”.
Ümmühan Bardak tarafından Türkçe’ye çevrilmiş.

Kendine Saygı’nın düşündürdüklerinin izini sürmek istediğim bir gece, yatmadan önce elime alıp içindekilere bir göz atmak istemiştim. İlk cümleleri ilgimi çekti çünkü saygı ile alakalı bir kitabın bir toplu konut projesini anlatarak başlaması ilginçti.

Sonra adım adım öğrendim ki bu toplu konutlar, yazarın küçük bir çocuk olduğu yıllarda annesi ile birlikte taşındıkları yer. Yazar, California’daki bu toplu konut projesi, annesi, annesinin mesleği olan sosyal hizmet uzmanlığı ve onu diğer çocuklardan farklı kılan, viyolonsel sanatçısı olma çabası gibi konular üzerinden çocukluğunu ve gençliğini anlatıyor.

İlginç olan, kitabın, yazarın bahsettiği bu kişisel detayların ördüğü kendi dünyasından (özelden) başlayıp başka dünyalardaki olgulara (genele) doğru genişliyor olması. Çocukluk ve gençlik anılarını okurken satır aralarında bu anıların saygı duymak -duyulmak ile ve kendine saygı ile ilişkisi üzerinden bilinçli olarak seçildiğini farkediyorsunuz ve bu anılar ile birlikte yürürken sizi bir süre sonra kitabın asıl bulunduğu noktaya, düzlüğe çıkarıyor.

Advertisements